unisportShop2017

Lønnedskæringer forværrer PSG’s chancer for at forlænge med Mbappé

Logo Realmadrid 010101

Den franske storklub, Paris Saint-Germain, er for tiden i forhandlinger med nogle af truppens mest løntunge stjerner med hensyn til en nedskæring af deres løn, så klubben bedre kan klare sig igennem fodboldpausen.

PSG er nødsaget til at foretage nogle mere drastiske ændringer i lønbudgettet end Real Madrid. I Real Madrid afgiver spillerne 10 % af deres løn (hvilket kan blive til 20 %, hvis sæsonen ikke genoptages), men i den franske hovedstadsklub vil man ifølge den franske avis, Le Parisien, have spillerne til at give afkald på minimum 50 % af deres løn.

Naturligvis er coronavirussens hærgen i verden forfærdelig, og fodboldpausen er ubelejlig for alle store fodboldklubber, men for PSG kan det yderligere forværre klubbens chancer for at holde på Mbappé. Klubbens plan er at præsentere et tilbud, der er godt nok til, at den unge franskmand vil acceptere at blive i Frankrig, men PSG står til at miste 300 millioner euro på grund af coronavirussen, hvorfor det er usandsynligt med en lønstigning til Mbappé.

PSG’s kvaler med lønbudgettet kan dermed vise sig som en fordel for Real Madrid, der har udset franskmanden som det store transfermål i sommeren 2021.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.